Látkové pleny

Kolem nás je víc a víc chemikálii – v potravinách, ve vodě, ve vzduchu, na oblečení či v kosmetice. Proto se lidé snaží hledat různé alternativy a vliv těchto chemikálií snížit.

Začít můžete i vy. A to u svého miminka pomocí látkových plen. Není přece čas odkládat starost o zdraví vašich dětí. V látkových plenách není žádná zbytečná a nebezpečná chemie. Dítěti během přebalovacího věku dopřejete šetrnou péči o jejich citlivou pokožku, nenarušenou tvorbu imunitního systému a zamezíte, aby se stal jedním z největších producentů komunálního odpadu ve vašem okolí. A navíc ulevíte vaší peněžence.

Pokud stále váháte a máte obavy z komplikované přebalování, podívejte se na náš jednoduchý systém.

Náš jednoduchý systém

Naše látkové pleny jsou vytvořeny s nadšením a láskou a představují jednoduchý systém přebalování, který se skládá ze svrchní prodyšné a přitom voděodolné vrstvy (svrchních kalhotek) a vnitřního extra savého jádra s příměsí bambusu a uhlíku (vkladaček). Pro snazší manipulaci se znečištěnou plenou a pro odvádění vlhkosti od pokožky miminka lze používat separační pleny.

Tento systém používání látkových plen je svou jednoduchostí srovnatelný s plenami jednorázovými. Nesrovnatelné jsou ovšem benefity látkových plen vyrobených z různých moderních materiálů, které plenám propůjčují tyto výhody:

  • prodyšnost a voděodolnost, pohlavní orgány miminka nejsou nepřirozeně zahřívány
  • neobsahují zbytečnou a nebezpečnou chemii (škodliviny nezasahují do vytváření přirozené imunity)
  • nedráždí citlivou pokožku miminka a snižují tak spotřebu mastiček, krémů a návštěv lékaře
  • při správném používání budete tvořit výrazně nižší množství odpadu

Vlastní přebalovací zkušenosti nám pomohly zlepšit tyto funkční prvky:

  • díky šedému uhlíkovému vláknu vkladačky je odváděna vlhkost od dětské pokožky a nebudou vás tolik trápit skvrny jako na bílé pleně
  • nařasená pětivrstvá extra savá vkladačka
  • díky bambusu je vkladačka přirozeně antibakteriální a příjemná na dotek
  • systém patentek umožňuje přizpůsobit velikost pleny růstu miminka
  • dvojitá gumička kolem nožiček zamezí protečení
  • jemné řasení lemu na zádech pro pevné a pohodlné ubalení pleny

Jak o pleny pečovat

Životnost látkových plen lze ovlivnit péči o ně. Platí několik pravidel, které doporučujeme dodržovat.

Praní plen

Klíčová záležitost zajišťující savost plen a funkčnost membránového materiálu. Takže: nepřeplňujte pračku, před hlavní program praní přidejte máchání, nepoužívejte EKO programy chytrých praček (dostatečné množství vody je rozhodující), volte šetrný prací prostředek, co lze to perte na 60°, nepoužívejte aviváž, ale máchadlo.

Sušení plen

Pleny lze sušit v sušičce (svrchní kalhotky na šetrný program s nižší teplotou, vkladačky běžně), pověsit je na sušák či šňůru. Svrchní kalhotky nedávejte na přímý zdroj tepla (slunce, radiátor). Kalhotky jsou suché za cca 2h, vkladačky schnou déle, kolem 20h. Pleny se nežehlí.

Skladování plen

Pořiďte si kbelík s víkem, do něj použité pleny házejte, jednou za 2-3 dny vyperte dle doporučení. Zápach z kbelíku lze omezit přidáním pár kapek esenciálního olejíčku (tee tree podpoří desinfekci plen). Kbelík při každém vyprázdnění důkladně umyjte, nejlépe desinfekčním prostředkem na přírodní bázi, např. octem či roztokem kyseliny citrónové.

Desinfekce plen

Může se stát, že pleny méně sají, jsou tvrdší než obvykle, případně začaly zapáchat. Je potřeba je vyčistit (vydesinfikovat) v lázni s perkarbonátem či kyselinou citrónovou a poté vyprat obvyklým způsobem. A jak na to? Vložte pleny do kýble ve vaně (může pěnit). Zalijte pleny teplou vodou (alespoň 60°), posypte perkarbonátem (3-5 lžic, dle množství plen) či kyselinou (200g) a nechte bublat i 2h, občas promíchejte. Poté pleny vložte do pračky a vyperte jako obvykle.

Péče o zadeček

Obtírejte zadeček žíňkou. Tu namočte ve vodě, kápněte pár kapek rostlinného oleje a zadeček ošetřete. Případně použijte vlhčené ubrousky s přírodními látkami. Preventivní natírání zadečku v prodyšných materiálech není potřeba. Pokud se miminko přesto oprudí (většinou v důsledku růstu zubů, nemoci) doporučujeme sáhnout po přírodní variantě krému, např. s obsahem zinku.

Bude se hodit

Kromě kýblíku s víkem na skladování použitých plen doma, oceníte také pytlík na odkládání použitých plen, když jste zrovna mimo domov. Pytlík z membránového materiálu nepropustí tekutinu, ale zůstává prodyšný. Díky hravému designu se i takový pytlík může stát módním doplňkem. Doporučujeme ještě pořídit pratelnou přebalovací nepromokavou podložku. Dá se využít také pro batolení kojenců, a nebo jako nepropustnou podložku do postýlky, kočárku.

Ekonomie látkových plen

Počítejme, že v průměru přebalujete své dítě 8x denně během prvních 30 měsíců. To se rovná 7200 přebalení. Průměrnou cenu jednorázové pleny počítejme 5 Kč. S rostoucím věkem se snižuje interval přebalování, ale stoupá cena za pleny. Vynásobme tedy 7200 x 5 a dostaneme výsledek: 36 000 Kč.

Jednorázové pleny 36000Kč
Naše pleny 7950Kč
Praní, čas, energie 19500Kč

S látkovými plenami v průměru ušetříte 8 550 Kč. Při správné údržbě je můžete použít na další děti.

Vyzkoušeno týmem

Neodkládejte zdraví a spokojenost vašich dětí

Vyzkoušejte naši plenkovou službu a nebo přejděte do obchodu a dopřejte svému dítěti příjemný pocit v našich plenách. Uvidíte sami jak bude šťastné a usměvavé.

Plenková služba Prádelny plen